اخبار لرستان

بروجرد شهر فرزانگان

بروجرد در تاريخ كهنسال خود مهد پرورش عالماني بود كه در رهگذر تاريخ چون خورشيدي بر سر راه مسلمانان درخشيده و افتخاري عظيم براي شيعه به ارمغان آورده‌اند.

در آسمان پرستاره اين شهر، وجود بزرگاني همچون سيد بحرالعلوم و آيت‌الله العظمي سيدحسين طباطبايي بروجردي مايه مباهات و فخر شهر فرزانگان و عالم پرور بروجرد مي‌باشد.

آيت‌الله حاج آقا حسين طباطبايي بروجردي (ره) مرجع تقليد شيعيان جهان اسلام تاليفات و آثار مكتوب فراوان از جمله طبقات الرواه، بيوت الشيعه، رساله حول سند الصحيفه السجاديه و ترتيب اسانيد الكافي را از خود به ارمغان گذاشته است.

از جمله خدمات ايشان مي‌توان به تاسيس كتابخانه‌ها و مدارسي در شهرهاي نجف اشرف، كرمانشاه، ساخت مسجد در هامبورگ و همچنين كمك به ساخت مدارس اسلامي اشاره كرد.

سيد بحرالعلوم نيز از بزرگان بروجرد مي‌باشد و در وصف اين عالم بزرگ سخنان فراوان در كتب دانشمندان بزرگ شيعه از جمله علامه نوري و شيخ - اسدالله شوشتري آمده است.

ايشان علاوه بر تحقيق، تاليف، تدريس و پرورش شاگردان خدمات و آثار مذهبي و اجتماعي در كارنامه خود ثبت نموده كه تجديد ساختمان مسجد شيخ طوسي در نجف و بناي حجره‌هايي در اطراف مسجد كوفه نمونه‌اي از آنها مي‌باشد.

سيدجعفر كشفي دارابي بروجردي، يكي ديگر از انديشمندان و علماي اين منطقه است كه بر اساس نسخ موجود نسب وي با ‪ ۳۴‬واسطه به امام موسي بن جعفر (ع) مي‌رسد.

وي يكي از عارفان و زاهدان شيعه بود كه نويسندگان وي را به عظمت، عرفان و علم ستوده‌اند.

اجابه المضطرين، در اصول و فروع دين كه به خواهش حسام السلطنه حاكم بروجرد به فارسي نگاشته شده، بلد الامين منظومه‌اي عربي در علم كلام و اصول عقايد و هزار بيت، صيد البحر در علم اصول فقه، الشموس و العكوس در معرفت ائمه (ع)، نخبه العقول، شرق و برق و كتاب كفايه الايتام از جمله تاليفات وي مي‌باشد.

در عرصه ادب دكتر عبدالحسين زرينكوب از ديگر محققان و مشاهير فرهنگي بروجرد و كشور است و از جمله آثار ايشان مي‌توان به فلسفه شعر، شعر بي دروغ شعر بي‌نقاب، ارزش ميراث صوفيه، با كاروان حله، نقش بر آب، كارنامه اسلام و پله پله تا ملاقات خدا اشاره كرد.

در عرصه تارخ اسلام دكتر سيدجعفر شهيدي كه در زمره شمار مفتخران فرهنگي و علمي كشور جاي دارد از جمله فرزانگان بروجرد است كه سالها در نجف اشرف و قم به امر فقه و اصول پرداخت و تا مرحله اجتهاد پيش رفت.

وي در تاريخ اسلام از چهره‌هاي شناخته شده‌اي است كه كتب ارزشمندي را نيز تاليف نموده كه ترجمه نهج البلاغه و ادامه شرح و تفسير مثنوي مولوي از جمله آثار ايشان مي‌باشد.

ايشان ‪ ۲۰۰‬جلد كتاب درباره علم و فضيلت تاليف و به چاپ رسانده و قريب به يك هزار مقاله سخنراني دارد.

ترجمه نهج البلاغه، شرح مثنوي، عرشيان، زندگاني علي بن الحسين(ع) و شوره الحسين و حيات فاطمه (س) از جمله آثار و تاليفات ايشان است.

دكتر عبدالمحمد آيتي، گوهري ديگر از تبار علم و دانش بروجرد يكي از فرزانگان و مترجمان برجسته كشور به شمار مي‌رود كه با سالها تلاش آثاري ارزنده بر گنجينه فرهنگي و معاصر افزوده است.

اوج كار اين محقق توانا ترجمه ارزشمند قرآن است كه در نوع خود بهترين ترجمه‌هاي اين كتاب مقدس شمرده مي‌شود.

ترجمه كتاب كشتي شكسته اثر رابيندانات تاگور، غزلهاي ابونواس، تهذيبي از رساله الغفران ابوالعلاء معري، تاريخ فلسفه در جهان اسلامي، تاريخ و ادبيات زبان عربي و شرح داستان خسرو و شيرين نظامي گنجوي از جمله آثار ايشان مي‌باشد.

بروجرد به عنوان شهر فرزانگان و انديشمندان صدها عالم و انديشمند را در خود پرورش داده كه نام ‪ ۱۰۰‬نفر آنها در كتاب سيماي بروجرد آمده است.

از جمله آنها مي‌توان محمدبن عيسي بن ديزك بروجردي، ابوالعباس احمد بن محمدصالح خطيب بروجردي، ابن فورجه، عزالملك وزير بروجردي، فخرالدين ابومحمد، ابوغانم، ملا محمود جاپلقي، عميدالدين، مشرف، ملا محمد نصير، سيدمحمد بن سيدعبدالكريم طباطبايي و سيد محمد مهدي بحرالعلوم بن سيد مرتضي را نام برد

منبع: ایرنا

+ نوشته شده در  87/03/08ساعت   توسط   | 

كار مرمت مناره‌هاي مسجد جامع بروجرد آغاز شد

مسوول اداره ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري بروجرد گفت: كار مرمت مناره‌هاي مسجد جامع اين شهر از روز سه‌شنبه آغاز شد.

حجت الله يارمحمدي، در گفت و گو با خبرنگار ايرنا افزود: مناره‌هاي اين بناي تاريخي در زلزله فروردين ماه سال ‪ ۸۵‬از وسط شكسته شده كه كار مرمت آن به پيمانكار واگذار شده است.

وي بيان كرد: بخشهاي مختلفي از مسجد جامع بروجرد در اثر زمين لرزه دچار آسيب شد كه كار مرمت قسمتهايي از آن انجام اما با توجه به شاخص بودن اين بناي تاريخي تاكنون نحوه مرمت مناره‌هاي آن تحت بررسي مشاوران و كارشناسان بوده است.

وي ادامه داد: مسجد "جامع" بروجرد متعلق به قرن سوم هجري قمري است و بر اساس تخمين مورخان طاق مياني اين مسجد آتشكده‌اي باستاني بوده كه پس از ورود اسلام و گسترش آن به ايران به مسجد تبديل شده است.

يارمحمدي افزود: دو گلدسته مسجد جامع بروجرد در سال ‪ ۱۲۰۹‬هجري - قمري ساخته شده كه بازسازي آنها به لحاظ قدمت و ارزش آنها بسيار حساس بوده و اين مهم بايد با دقت و ظرافت بالايي انجام مي‌گرفت.

بر اساس آمار موجود هم‌اكنون ‪ ۱۶۵‬بناي تاريخي بروجرد در فهرست آثار ملي كشور به ثبت رسيده است.ك/‪۳‬

+ نوشته شده در  87/03/07ساعت   توسط   | 

رسيدگي به مشكلات كشاورزان خسارت ديده بروجرد ضروري است

مسوول خانه كشاورز شهرستان بروجرد گفت: رسيدگي به مشكلات كشاورزان خسارت ديده از پديده خشكسالي امسال در اين شهرستان ضروري است.

"علي كردي" روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا افزود: متاسفانه به دليل ناكافي بودن نزولات جوي در سال زراعي جاري و پديده سرما و يخبندان اواخر سال گذشته حدود ‪ ۹۰‬درصد از اراضي كشت ديم و ‪ ۳۰‬درصد از اراضي كشت آبي شهرستان بروجرد خسارت فراوان وارد شده است.

وي اظهار داشت: خشكسالي اخير كشاورزان منطقه را با مشكلات فراواني از نظر تامين درآمد مواجه كرده است.

مسوول خانه كشاورز بروجرد گفت: هنوز برآورد قطعي از ميزان خسارتهاي وارده به كشاورزان بروجرد انجام نشده اما بايد تدابيري براي جبران اين خسارات توسط كارگروه كشاورزي شهرستان انجام و مشكلات كشاورزان خسارت ديده كاهش يابد.

كردي افزود: در بخش دامداري نيز بالا رفتن نرخ نهاده‌هاي كشاورزي مانند علوفه دامداران منطقه را در نگهداري دامها با مشكل مواجه كرده و اين افراد ناچار به فروش دامها به نرخ ارزنتر هستند.

شهرستان بروجرد داراي بيش از ‪ ۶۰‬هزار هكتار اراضي كشاورزي مستعد است

+ نوشته شده در  87/02/23ساعت   توسط   | 

نتیجه مرحله دوم انتخابات بروجرد (هادی مقدسی به مجلس راه یافت)

فرماندار بروجرد اعلام كرد: هادي مقدسي از اين حوزه انتخابيه با كسب آراي لازم به مجلس هشتم راه يافت.

محمدعلي توحيدي، روز شنبه به خبرنگار ايرنا گفت: پس از شمارش آرا، "هادي مقدسي" با كسب ‪ ۳۷‬هزار و ‪ ۹۵۹‬راي به عنوان دومين نماينده اين شهرستان انتخاب شد.

وي افزود: از ‪ ۷۵‬هزار و ‪ ۶۹‬راي صحيح ماخوذه‌هاي، "هادي مقدسي" با اختلاف ‪ ۸۴۹‬راي نسبت به نفر دوم انتخاب شد.

فرماندار بروجرد گفت: در اين دور ‪ ۱۴۹‬هزار و ‪ ۵۰۰‬تعرفه به شعب اخذ راي تحويل داده شد كه از اين تعداد ‪ ۷۷‬هزار و ‪ ۶۳۲‬تعرفه مصرف شد.

مرحله دوم انتخابات مجلس در حوزه انتخابيه بروجرد و اشترينان در ‪۱۸۰‬ شعبه اخذ راي ثابت و سيار انجام شد.

در دور نخست انتخابات مجلس هشتم "علاالدين بروجردي" به عنوان نماينده نخست شهرستان بروجرد انتخاب شد

منبع: ایرنا

+ نوشته شده در  87/02/07ساعت   توسط   | 

نشريه‌ي پيغام بروجرد توقيف شد

 بر اساس حكم دادستان عمومي و انقلاب استان لرستان نشريه پيغام بروجرد توقيف شد

منبع: سیمره

+ نوشته شده در  87/02/03ساعت   توسط   | 

امام جمعه بروجرد: نامزدها اخلاق اسلامي و انتخاباتي را رعايت كنند

امام‌جمعه بروجرد بر ضرورت رعايت اخلاق اسلامي و انتخاباتي توسط نامزدها در تبليغات دور دوم انتخابات مجلس هشتم تاكيد كرد.

حجت‌الاسلام "حسن ترابي" در خطبه‌هاي اين هفته نماز جمعه بروجرد گفت: از ديروز تبليغات انتخاباتي نامزدهايي كه به دور دوم انتخابات مجلس هشتم راه يافته‌اند آغاز شده و در كشور تقريبا ‪ ۱۶۲‬نامزد براي به دست آوردن ‪ ۸۱‬كرسي مجلس هشتم در ‪ ۵۴‬حوزه انتخابيه رقابت خودشان را آغاز كردند.

وي افزود: آنچه كه به عنوان مطالبات و توقعات و انتظارات مردم از نامزدهاي دور دوم انتخابات مطرح است رقابت سالم و به دور از جوسازي است.

وي اظهار داشت: داوطلبان اتخابات مجلس بايد سعي كنند در ايام تبليغات انتخابات، برنامه‌ها، اهداف و توانايي خودشان را بيان و از تخريب ديگر نامزدهاي خودداري كنند.

خطيب جمعه بروجرد گفت: آنچه كه تكليف مردم است يك بار ديگر در پاي صندوق‌هاي اخذ راي حضور پيدا كنند و كار نيمه تمام خودشان را تمام كنند.

حجت‌الاسلام ترابي در بخش ديگري از سخنانش گفت: همزمان با تنگتر شدن محاصره اقتصادي در نوار غزه از سوي صهيونيستها اوضاع دراين منطقه براي ساكنان آن طاقت فرسا و غيرقابل تحمل شده به گونه كه مسوولين حماس نيز نسبت به انفجار موقعيت منطقه هشدار داده و مسووليت آن را متوجه صهيونيستهاي غاصب و حاميان آنها و برخي حكام خائن عرب دانستند.

وي اظهار داشت: امروزه در نوار غزه به نحوي اوضاع وخيم است كه مردم حتي براي تامين ابتدايي‌ترين نيازهاي روزمره خودشان عاجز مانده‌اند و از آن سو حملات وحشيانه صهيونيستها اوضاع را به گونه‌اي كرده كه مردم مسلمان فلسطين غير قابل تحمل شده است.

خطيب جمعه بروجرد گفت: مردم دارند تصميم مي‌گيرند كه ديوار محاصره را بشكنند و گذرگاه را بردارند و خود را نجات دهند.

امام جمعه بروجرد به ‪ ۲۹‬فروردين ماه روز ارتش جمهوري اسلامي اشاره كرد و گفت: اين روز يادآور رژه ارتش در ‪ ۲۹‬فروردين ‪ ۵۸‬در بيعت با امام راحل است.

وي افزود: اين روز در حقيقت روز پايان دادن به شايعات مبني بر انحلال ارتش در روزهاي آغازين انقلاب كه توسط دشمنان نظام و عناصر ضد انقلاب و با هدف بر هم ريختن سازمان دفاعي كشور صورت گرفت كه حضرت امام (ره) با درايت و دور انديشي خود از ارتش حمايت كردند.

وي بيان كرد: روز ‪ ۲۹‬فروردين ماه فرصت بسيار مناسبي است تا اقتدار ارتش و قدرت دفاعي و بازدارندگي ارتش جمهوري اسلامي به نمايش درآيد و صلابت و توانمندي نيروهاي ملح مومن و انقلابي و كار آمدي ارتش مكتبي ما در دفاع از آرمانهاي و ارزشهاي اسلامي به رخ جهانيان كشيده شود.

+ نوشته شده در  87/01/31ساعت   توسط   | 

اخراج هزار کارگر در بروجرد

 

 

"محمد گودرزی" فعال کارگری در بروجرد به دسترنج گفت: این عده از کارگران با اعلام افزایش دستمزد در سال جدید کار خود را از دست داده  و بدليل نبود فرصت شغلي و رغبت كارفرمايان در بكار گيري كارگران  هم اكنون  دربيكاري و بلاتكليفی بسر مي برند.

او با اشاره به وجود 40 هزار بيكار در شهرستان بروجرد گفت:  8 سال است كه هيچ فرصت شغلي در اين شهرستان ايجاد نشده و 15 واحد توليدي و صنعتي كوچك و بزرگ اين منطقه جوابگوي خيل عظيم بيكاران نيست.

گودرزي گفت: نيروي كار كشور به اسم قرارداد موقت در كارهاي دائم بكار گرفته مي شوند و در پايان هر سال اخراج ميشوند.

منبع خبر : سایت دسترنج http://www.dastranj.ir/shownews.asp?NC=2601

+ نوشته شده در  87/01/27ساعت   توسط   | 

"ونايي" بروجرد تفرجگاهي بكر و دل انگيز در قلب زاگرس سربلند

شهرستان بروجرد به خاطر برخورداري از مواهب الهي و جاذبه‌هاي تفريحي، تاريخي و مذهبي هر ساله در تمام فصول و به ويژه بهار و تابستان پذيراي ميهمانان و گردشگران فراوان از سراسر كشور است.

منطقه سرسبز و بكر روستاي "ونايي" از جمله مناطق پر جاذبه بروجرد به شمار مي‌رود كه اغلب گردشگران و به ويژه دوستداران كوهپيمايي و كوهنوردي اوقات خوشي را در آن سپري مي‌كنند.

منطقه "ونايي" در شمال غربي بروجرد و به عنوان يكي از بزرگترين و پرجمعيت‌ترين مناطق روستايي بروجرد، از ‪ ۱۰‬كوه و قله مرتفع و شگفت انگيز از جمله "هجده يال"، "سه كوزان"، "والاش"، "برنجه" و "هيگره" برخوردار است.

وجود چشمه‌سارهاي جوشان همچون "آب سفيد"، "دو روزنه" و "طوطيا" در اين منطقه علاوه بر رونق كشاورزي ، طراوت ويژه‌اي را با صداي دلنشين جويبارها در كنار عطر سبزه‌ها بهاري و خنكي نسيم دشتها در مقابل چشم گردشگران به تصوير مي‌كشد.

روستاي ونايي به عنوان زيستگاهي مناسب براي گونه‌هاي جانوري بومي منطقه محسوب شده و از شكارگاههاي مورد توجه شكارچيان و صيادان ساليان گذشته تاكنون بوده است.

جانداراني همچون گراز، گرگ، روباه، خرگوش، موش صحرايي، كفتار، خدنگ و پرندگاني مانند حواصيل، كبك، خروس كولي و چنگر از جمله جانوران منطقه كوهستاني ونايي مي‌باشند.

پوشش گياهي غني اين روستا بويژه در بهار طبيعت و تابستان همواره مورد توجه اهالي و گردشگران بوده چرا كه رويش گياهان معطر دارويي و خوراكي همانند پونه، بابونه، گون و ميخك وحشي به وفور مشاهده مي‌شود.

خوشتر از آن رودخانه مهيج و خروشان سيمره است كه از تلاقي چشمه‌سارهاي پرآب اين منطقه تشكيل و گامي بلند را براي سيرابي دشتهاي جنوبي لرستان و پيوستن به رودخانه دز در خوزستان برداشته است.

وجود اين همه نعمت الهي و پتانسيل اقليمي كوهستاني و بكر، كشاورزي منطقه را متحول نموده و لوبيا سبز و خيار كشاورزان اين گوشه جهان خلقت زبانزد و سرآمد شده است.

توليد خيار مرغوب در اين منطقه باعث شده كه دهها كارگاه توليد خيار شور بويژه در فصل برداشت خياز همواره در تكاپو كار و تلاش و توليد خيار شور معروف ونايي باشند كه عمده توليدات اين واحدهاي توليدي به سراسر كشور و حتي به كشورهاي ديگر صادر شود.

فرآورده‌هاي دامي اين منطقه نيز به دليل كيفيت آب و هوا مطلوبيت بالاتري در مقايسه با ديگر مناطق داشته و اغلب اهالي اين روستا اقدام به تهيه دوغ و كره به صورت محلي نموده و به مردم عرضه مي‌دارند.

با اين وجود "ونايي" را در روزهاي تعطيل هفته و ايام نوروز ، بهار و تابستان خنكش بهتر از هر زمان ديگر مي‌توان احساس كرد چرا كه عمده خانواده‌هاي بروجردي به همراه مسافران و ميهمانان خود از ساعات اوليه صبح راهي اين منطقه شده تا با نشستن در كنار رودخانه و چشمه‌هاي پر آب آن ، اوقاتي خوش را در خلوت طبيعت سپري كنند.

از همه مهمتر ميزباني قريب به شش هزار مردم روستايي صميمي و بي‌رياي اين منطقه همواره خاطراتي خوش را براي مسافران و گردشگران به ارمغان دارد  منبع: ایرنا

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

+ نوشته شده در  86/12/28ساعت   توسط   | 

شهرداري بروجرد نامزد "شهرداري سبز" كشور شد

مسوول‌اداره حفاظت محيط زيست بروجرد گفت:شهرداري اين شهر به عنوان نامزد "شهرداري سبز" به سازمان حفاظت محيط زيست كشور معرفي شد.

"امير ساكت"روز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگار ايرنا افزود: سازمان حفاظت محيط زيست كشور هر ساله "شهرداري سبز" را از ميان شهرداريهايي كه شاخصهاي زيست محيطي را دارا باشند، انتخاب مي‌كند.

وي اضافه كرد: شهرداري بروجرد امسال اقدامات مطلوبي را در راستاي ارتقاي كيفيت محيط زيست انجام داده است.

وي خاطرنشان كرد: ساماندهي محل دفن زباله‌هاي شهري يكي از اقدامات خوب شهرداري بروجرد در سال جاري بوده در حالي كه زباله‌ها طي سالهاي گذشته در محيط رهاسازي مي‌شدند و اين‌اقدام خسارت‌هايي را به‌محيط زيست وارد كرده بود.

ساكت ، افزايش سرانه فضاي سبز به اندازه استاندارد و خروج تاكسي‌ها و اتوبوسهاي فرسوده از ناوگان حمل‌ونقل درون شهري رااز ديگر اقدامات شهرداري بروجرد در راستاي ارتقاي كيفيت محيط زيست شهرداري بروجرد براي كانديداشدن "شهرداري سبز" كشور عنوان كرد.

وي گفت: همچنين با اقدامات خوب شهرداري بروجرد توجه شهروندان درباره مسايل شهري بيشتر شده و اين امر نقش مهمي در بهبود وضعيت محيط زيست و عرصه‌هاي طبيعي ايجاد كرده است.

+ نوشته شده در  86/11/01ساعت   توسط   | 

یک میلیون گردشگر در بروجرد

 ایرنادر تابستان امسال بيش از يك ميليون نفر تعطيلات خود را در شهر خوش آب و هواي بروجرد گذراندند.
اين مسافران كه اغلب از استانهاي جنوبي كشور به اين شهر آمده بودند براي بهره مندي از طبيعت زيباي آن بيشتر در بوستانها اتراق كردند به طوري كه بلوار بهشت و بوستان شهيد بهشتي اين شهر مملو از مسافران تابستاني بود. شهرستان بروجرد به دليل برخوردار بودن از جاذبه‌هاي گردشگري، تاريخي و مذهبي هر ساله در فصل تابستان پذيراي ميهمانان فراواني از سراسر كشور است.

تپه چغا، سراب آبسرده، كپرگه، ونايي، شيخ ميري و سراب سفيد از جاذبه‌هاي گردشگري شهرستان بروجرد است. مسگري، جاجيم بافي، درودگري، نمد مالي و گيوه‌دوزي نيز از جمله صنايع دستي اين شهرستان به شمار مي‌روند. به گفته مسوول اداره ميراث فرهنگي و گردشگري بروجرد: در ميان آثار تاريخي، مسجد امام خميني(ره)، امامزاده جعفر(ع)، امامزاده قاسم(ع)، خانه فرهنگ، زواريجان و مقبره شيخ، بيشتر از بقيه مورد توجه مسافران تابستاني قرار گرفت. "حجت‌الله يارمحمدي" افزود: با وجود اينكه آثار تاريخي ارزشمند اين شهرستان در زلزله اخير دچار آسيبهاي جدي شد ليكن استقبال مسافران براي بازديد از اين اماكن بسيار خوب بود. وي اشاره كرد: امسال دو مهمانخانه، سه مهمانپذير و پنج دفتر خدمات مسافرتي به مهمانان تابستاني بروجرد خدمات ويژه ارايه دادند. يارمحمدي اضافه كرد: همچنين ‪ ۱۰‬واحد غذاخوري بين راهي اين شهرستان در مدت ياد شده توسط ماموران اين اداره به صورت مستمر مورد نظارت و بازرسي قرار گرفتند تا خدمات مطلوبي را به مسافران و گردشگران ارايه دهند.

شهردار بروجرد در اين خصوص گفت: تابستان امسال روزانه حدود دو هزار مسافر از سراسر كشور از جمله خوزستان براي گذراندن تعطيلات تابستاني خود به بروجرد سفر كرده و از طبيعت زيباي اين شهر بهره‌مند شدند. "حميدرضا صارمي" افزود: در راستاي خدمت رساني به مسافران و گردشگران بيش از ‪ ۶۰‬بوستان اين شهر قبل از شروع تعطيلات تابستاني به امكاناتي نظير سرويسهاي بهداشتي، نور، فضاي سبز مناسب و آب مجهز شدند. وي خاطر نشان كرد: شهرداري نيز براي معرفي هر چه بيشتر جاذبه‌ها و قابليتهاي اين شهر و ارايه خدمات بهتر به مسافران اقدام به توزيع بيش از پنج هزار بروشور و نقشه راهنماي گردشگري ميان مسافران كرد.

بيش از ‪ ۲۰۰‬اثر تاريخي در شهرستان بروجرد وجود دارد كه از اين تعداد حدود ‪ ۹۶‬اثر در فهرست آثار ملي كشور به ثبت رسيده است.
http://www.irna.ir/fa/news/view/line-11/8506300123113531.htm

+ نوشته شده در  86/10/29ساعت   توسط   |